Kuzey Donanım Yazılım
rest-and-meal-breaks

İlk olarak mola süresi ve dinlenme süresi iş kanuna göre zorunludur. Türkiye’de, işverenlerin çalışanlarına vardiya uzunluğuna bağlı olarak belirli miktarda yemek ve dinlenme molası vermeleri gerekmektedir. İşletmeniz bu yasalara uymuyorsa, bu durum maliyetli cezalarla veya daha kötüsü yasal işlemle sonuçlanabilir. İkinci olarak molaları takip etmek, çalışan verimliliğinin ve iş tatmininin artmasına yardımcı olur. Araştırmalar bize düzenli mola vermenin bilişsel işlevi artırabileceğini, ruh halini iyileştirebileceğini ve yorgunluğu azaltabileceğini söylüyor. Çalışanlarınızın ihtiyaç duydukları molaları vermesini sağlayarak daha iyi performans göstermelerine ve dolayısıyla işletmenizin büyümesine yardımcı olabilirsiniz. Mola takip sistemi ni incelemek için tıklayın.

Diğer bir mola çeşidi olan öğle yemeği molası olarak da adlandırılan yemek molaları, çalışanların yemek yemesine ve işten ara vermesine olanak tanıyan daha uzun izin süreleridir. Bu molalar genellikle ücretsizdir ve çalışanlar bu süre zarfında işyerini terk etmekte özgürdür. Takip edilerek analiz edilmesi kurumunuzun olası kayıplarını önleyecektir.

Yemek molaları ve dinlenme molaları söz konusu olduğunda kurallar, çalışanlarınızın muaf veya muaf olmayan olarak sınıflandırılmasına bağlı olarak değişir. Buradaki ayırımları mola takip sistemi ile molaları takip ederek rahatça yapabilirsiniz.

Bir işveren olarak çalışanlarınızın haklarını anlamalısınız. Yemek ve dinlenme molalarıyla ilgili yasalara uymayı bir öncelik haline getirmelisiniz.

İş hukukunda ara dinlenmesi ve uygulamaları hakkında, Sosyal Güvenlik Denetmeni tarafından yazılan ilgili yazıyı inceleyebilirsiniz.

Bir yorum Yaz